Medicos
Medicos więcej
Rekonstukcja piersi

Cennik

Zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej wykonujemy w celu korekty wad wrodzonych, następstw leczenia lub wypadków. Są to zabiegi lecznicze i wiele z nich możemy wukonać w ramach kontraktu z NFZ.

Rekonstrukcje piersi wykonuje się po zabiegach mastectomi i jako leczenie niedorozwoju i asymetrii piersi. Zabiegi wymagają ogólnego znieczulenia i pozostania pod opieką przez dwa dni.
  • Najprostrzym zabiegiem jest wszczepienie implantów piersi jak w klasycznym powiększeniu. ( patrz powiększenie piersi )
  • Kolejny zabieg wymaga wstępnego roziągania tkanek z użyciem ekspandora. Jest to pompowany solą fizjologicznę balon wszczepiany pod skórę. Ma on za zadanie stopniowo roziągać tkanki przygotowując je do kolejnego etapu zabiegu. Trwa to kilka miesięcy i wymaga wizyt kontrolnych początkowo co 14 dni. Po tym czasie ekspander jest wyjmowany i zamieniany na stałą, wewnętrzną protezę silikonową. Całą procedurę kończy zabieg rekonstrukcyjny brodawki sutkowej. Może on być wykonany w miejscowym znieczuleniu. Cała procedura jest długotrwała, wymaga trzech zabiegów i sporej cierpliwości ze strony pacjenta. Wielką zaletą jest jej mała inwazyjność oraz to że nie uszkadzamy sąsiednich obszarów ciała. W razie niepowodzenia, można się wycofać na każdym etapie procedury. Aby uprościć procedurę stosuje się tzw. ekspaderoprotezy. Łączą one w jednym ekspander i protezę w związku z czym brak jest etapu wymiany. Wadą tej metody jest wysoka cena i skomplikowana budowa protezy mogąca mieć wpływ na jej trwałość
  • Zastosowanie tkanek własnych pozwala zrezygnować z wsczepiania implantów. Wiąże się jednak z dużą ingerencją w organizm i pozostawia trwałe ubytki w sąsiednich tkankach. Blizny po takich zabiegach potrafią być rozległe. Zabiegi polegają na wykorzystaniu płatów skórno tłuszczowo mięśniowych dla nadania rekonstruowanej piersi odpowiedniego kształtu. Wyróżniamy kilka typowych plastyk:
  1. Płat LD jest płatem wyspowym skóry grzbietu opartym na mięśniu najszerszym grzbietu. Najczęściej wymaga dołożenia małej protezy silikonowej. Mięsień jest przeprowadzany na ścianę klatki piersiowej pod pachą. Po jego pobraniu pozostaje blizna na grzbiecie długości 20 cm. W miejscu wszycia płata na klatkę piersiową też pozostają blizny. Może wystąpić zabużenie symetrii grzbietu. Płat ten stosujemy z wyboru u pacjentek po leczeniu naświetlaniami, ze zniszczoną skórą i cienką pokrywą tkankową.
  2. Płat TRAM oparty jest na mięśniu prostym brzucha, a wyspa skórna pobrana jest z podbrzusza. Jego zastosowanie umożliwia odtworzenie piersi bez użycia implantów. Dodatkowym plusem jest wykonanie jednocześnie plastyki brzucha. Pozostawia bliznę długości 35 cm nad spojeniem łonowym i w miejscu wszycia płata. Wadą podstawową jest ubytek mięśniowy ściany brzucha mogący prowadzić do przepukleń co jest trudne do leczenia. Występuje też zabużenie w ruchomości brzucha. Nowoczesne modyfikacje tego zabiegu polegają na mikrochirurgicznym zespoleniu naczyń płata bez konieczności pobierania mięśnia prostego brzucha. Umożliwia to znaczne zredukowanie trwałych powikłań. Zabieg ten jest niestety skomplikowany, drogi w wykonaniu i trudno dostępny.