Medicos
Medicos więcej
SZYBKI KONTAKT
Rejestracja telefoncizna w godzinach 10:00-18:00:
tel. 81 740 84 20, 22
fax 81 740 84 23

Stomatologia:
tel. 81 740 84 21
fax 81 740 84 23

Apteka:
tel. 81 479 02 24
tel/fax 81 479 02 25

Godziny otwarcia:
pn.-pt. 8-20
sob. 8-14Możliwość kredytowania wszystkich zabiegów komercyjnych

LOKALIZACJA
ul. Onyksowa 12, 20-582 Lublin
Medicos location
Dojazd autobusami:
9, 14, 19, 28, 31, 42, 57, 909 (nocny)
- końcowy przystanek Os. Poręba.

Medicos mapa
Kliknij na mapkę,
a dowiesz się jak najszybciej do nas trafić.ZAPYTAJ
Farmaceutę: apteka@cmmedicos.pl


WSPÓŁPRACA
Medicos jest członkiem i współzałożycielem:
Klaster Lubelska Medycyna.

klaster
Aktualności
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową ( Botox, Dysport, Xeomin ) )
Toksyna botulinowa zawarta w preparatach Botox, Dysport, Xeomin jest skutecznym lekiem w terapii wielu chorób układu nerwowego : dystonie ogniskowe, połowiczy kurcz twarzy, spastyczność, nadmierna potliwość, migrena przewlekła.

Co to jest toksyna botulinowa typu A ?

Toksyna botulinowa typu A (BTX-A) jest najsilniejszą egzotoksyną wytwarzaną przez laseczki Clostrydium botulinum, znalazła szerokie zastosowanie w praktyce medycznej. Mechanizm działania BTX-A polega  na trwałym zahamowaniu uwalniania acetylocholiny w złączach nerwowo-mięśniowych, co skutkuje osłabieniem siły mięśniowej. Efekt ten jest wykorzystywany w leczeniu wielu chorób przebiegających ze wzrostem napięcia mięśniowego. Acetylocholina działa nie tylko w złączach nerwowo-mięśniowych, ale jest także ważnym neuroprzekaźnikiem w autonomicznym układzie przywspółczulnym, co sprawia, że BTX-A jest również przydatna w leczeniu niektórych zaburzeń wegetatywnych, takich jak nadmierna potliwość, czy ślinienie. Innym pozytywnym efektem terapeutycznym botulinoterapii może być efekt przeciwbólowy. Pomimo, że BTX-A w sposób trwały hamuje uwalnianie acetylocholiny, to jednak jej działanie jest odwracalne ze wzgledu na zdolność powstawania nowych złączeń nerwowo-mięśniowych i cholinergicznych zakończeń nerwowych. Z jednej strony jest to niekorzystne ze względu na konieczność powtarzania iniekcji, z drugiej strony jednak przyczynia się do zniesienia ewentualnych skutków ubocznych związanych z iniekcją.

Przeciwskazania do stosowania BTX-A :

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespoły miasteniczne, stwardnienie zanikowe boczne).
 • ciążą, okres karmienia piersią
 • miejscowe infekcje skórne

Objawy niepożądane :

W zalecanych dawkach toksyna botulinowa jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana w leczeniu ambulatoryjnym. Po podaniu leku można powrócić do codziennych zajęć i prowadzić pojazdy mechaniczne. Objawy niepożądane występują u ok. 5-10% osób leczonych i zależą od dawki oraz miejsca podania preparatu. Przeważnie są to ustępujące objawy miejscowe związane z nadmiernym osłabieniem siły mięśniowej.

Dr hab. n. med. Anna Szczepańska-Szerej jest doświadczonym lekarzem posiadającym 30-letnie doświadczenie w leczeniu chorób neurologicznych i 20-letnie doświadczenie w terapii toksyną botulinową. W Klinice Neurologii SPSK4 w Lublinie prowadzi leczenie w ramach programów terapeutycznych leczenia dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy oraz spastyczności kończyny górnej po udarze mózgu.

W Centrum Medycznym MEDICOS dr hab. n. med. Anna Szczepańska-Szerej prowadzi Poradnię Leczenia Chorób Neurologicznych oraz Poradnię Terapii Toksyną Botulinową. Kwalifikacja do leczenia iniekcjami z BTX-A obejmuje zakres licznych chorób :

 

 1. Dystonie ogniskowe : kurcz powiek, dystonia szyjna, dystonie twarzy, bruksizm, dystonie kończyn górnych  (kurcz pisarski, kurcz myszki komputerowej ), dystonia stopy oraz inne różne dystonie ogniskowe  (mimowolne skurcze mięśnia lub ograniczonej grupy mięśni )
 2. Połowiczy kurcz twarzy
 3. Spastyczność ( spastyczność kończyny górnej, spastyczność jednej lub obu kończyn dolnych )
 4. Nadmierna potliwość pach, dłoni i stóp
 5. Migrena przewlekła

 

Koszt leczenia leczenia toksyną botulinową jest bardzo zróżnicowany i w głównej mierze zależy od dawki podawanego leku. W szczególnych przypadkach lek podawany jest pod kontrolą elektrostymulacji lub USG.

Przykładowe ceny terapii ( cena zawiera koszt leku ), cena 1 amp. Botox 100j.m. ok. 600 zł.

 • nadpotliwość pach: 1000-1200 zł
 • nadpotliwość dłoni lub stóp: 1300-1600 zł
 • migrena: 1000-1400zł
 • dystonie: 1000-1600 zł
 • spastyczność kończyny dolnej: 1500-2200 zł