Rejestracja : 81 740 84 20, 22

Gab. Stomatologii: 81 740 84 21

ul. Onyksowa 12

20-582 Lublin

PN - PT 8:00 - 20:00

Sob. 8:00 - 14:00

Rekonstukcja piersi

Zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej wykonujemy w celu korekty wad wrodzonych, następstw leczenia lub wypadków. Są to zabiegi lecznicze i wiele z nich możemy wykonać w ramach kontraktu z NFZ.

Rekonstrukcje piersi wykonuje się po zabiegach mastectomii i jako leczenie niedorozwoju i asymetrii piersi. Zabiegi wymagają znieczulenia ogólnego i pozostania pod opieką przez dwa dni.

  • Najprostszym zabiegiem jest wszczepienie implantów piersi, jak w klasycznym powiększeniu. ( patrz powiększenie piersi )
  • Kolejny zabieg wymaga wstępnego rozciągania tkanek z użyciem ekspandera. Jest to pompowany solą fizjologiczną balon wszczepiany pod skórę. Ma on za zadanie stopniowo rozciągać tkanki przygotowując je do kolejnego etapu zabiegu. Trwa to kilka miesięcy i wymaga wizyt kontrolnych, początkowo co 14 dni. Po tym czasie ekspander jest wyjmowany i zamieniany na stałą, wewnętrzną protezę silikonową. Całą procedurę kończy zabieg rekonstrukcyjny brodawki sutkowej. Może on być wykonany w miejscowym znieczuleniu. Cała procedura jest długotrwała, wymaga trzech zabiegów i sporej cierpliwości ze strony pacjenta. Wielką zaletą jest jej mała inwazyjność oraz to, że nie uszkadzamy sąsiednich obszarów ciała. W razie niepowodzenia, można się wycofać na każdym etapie procedury. Aby uprościć procedurę stosuje się tzw. ekspaderoprotezy. Łączą one w jednym, ekspander i protezę, w związku z czym brak jest etapu wymiany. Wadą tej metody jest wysoka cena i skomplikowana budowa protezy mogąca mieć wpływ na jej trwałość.
  • Zastosowanie tkanek własnych pozwala zrezygnować z wszczepiania implantów. Wiąże się to jednak z dużą ingerencją w organizm i pozostawia trwałe ubytki w sąsiednich tkankach. Blizny po takich zabiegach potrafią być rozległe. Zabiegi polegają na wykorzystaniu płatów skórno-tłuszczowo-mięśniowych dla nadania rekonstruowanej piersi odpowiedniego kształtu.

Wyróżniamy kilka typowych plastyk:

  1. Płat LD jest płatem wyspowym skóry grzbietu opartym na mięśniu najszerszym grzbietu. Najczęściej wymaga dołożenia małej protezy silikonowej. Mięsień jest przeprowadzany na ścianę klatki piersiowej pod pachą. Po jego pobraniu pozostaje blizna na grzbiecie długości ok. 20 cm. W miejscu wszycia płata na klatkę piersiową również pozostają blizny. Może wystąpić zaburzenie symetrii grzbietu. Płat ten stosujemy z wyboru u pacjentek po leczeniu naświetlaniami, ze zniszczoną skórą i cienką pokrywą tkankową.
  2. Płat TRAM oparty jest na mięśniu prostym brzucha, a wyspa skórna pobrana jest z podbrzusza. Jego zastosowanie umożliwia odtworzenie piersi bez użycia implantów. Dodatkowym plusem jest wykonanie jednocześnie plastyki brzucha. Pozostawia bliznę długości ok. 35 cm nad spojeniem łonowym i w miejscu wszycia płata. Wadą podstawową jest ubytek mięśniowy ściany brzucha mogący prowadzić do przepukleń, co jest trudne do leczenia. Występuje też zaburzenie w ruchomości brzucha. Nowoczesne modyfikacje tego zabiegu polegają na mikrochirurgicznym zespoleniu naczyń płata bez konieczności pobierania mięśnia prostego brzucha. Umożliwia to znaczne zredukowanie trwałych powikłań. Zabieg ten jest niestety skomplikowany, drogi w wykonaniu i trudno dostępny.