Żylaki to trwałe wydłużenie i poszerzenie żyły, które sprawia, że uzyskuje ona kręty przebieg. Żylaki powstają przede wszystkim na nogach. Są one objawem przewlekłej choroby żylnej. Kiedy schorzeniem objęte są żyły powierzchowne, są one widoczne przez skórę i tworzą dające się wyczuć uwypuklenia.
Opis zabiegu
Dostępne są dwie metody laserowego leczenia żylaków: EVLT oraz metoda tradycyjna. EVLT to skrót od EndoVenous Laser Treatment, nowoczesnej metody leczenia za pomocą wprowadzenia włókna laserowego wewnątrz żyły. Pod jego wpływem żyła obkurcza się i zostaje zamknięta na stałe. Leczenie to uzupełnia się skleroterapią. Metoda ta jest mało inwazyjna, dzięki czemu pacjent może wyjść po paru godzinach do domu. Zabieg metodą tradycyjną jest skuteczny, jednak wiąże się z dość silnym bólem w pierwszych kilku dobach. W miejscach operowanych w wielu przypadkach powstają krwiaki. Metoda w rękach doświadczonych lekarzy nie stanowi zagrożenia. Zabieg (w obu przypadkach) trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut.
Przygotowanie do zabiegu
Wszelkich informacji na temat przygotowania do zabiegu udziela lekarz podczas obowiązkowej wizyty kwalifikacyjnej.
Rekonwalescencja
W przypadku zastosowania leczenia żylaków metodą EVLT okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż przy metodzie klasycznej. Dolegliwości bólowe również są znacznie mniejsze. Znaczna redukcja powikłań sprawia, że pacjent jest w stanie szybciej wrócić do pełnej aktywności życiowej, niż przy leczeniu metodą klasyczną. Okres rekonwalescencji wynosi przeważnie 3-4 dni.