Przepuklina pachwinowa należy do grupy przepuklin zewnętrznych. Oznacza to, że narządy jamy brzusznej wydostają się przez szczeliny w obrębie mięśni lub więzadeł poza swoje fizjologiczne ułożenie w jamie brzusznej, tworząc wizualne i wyczuwalne wybrzuszenie.
Opis zabiegu
Operacja przepukliny pachwinowej u dzieci wykonywana jest w trybie chirurgii jednego dnia, tzn. pacjent opuszcza szpital w dniu zabiegu. W przypadku noworodków - pacjent powinien mieć ukończone 3. miesiące życia. Operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Obecnie wykorzystuje się dwie techniki zabiegu – pierwsza polega na wykonaniu małego nacięcia oraz otwarciu kanału pachwinowego. Następnie chirurg dziecięcy przystępuje do wypreparowania worka przepuklinowego oraz jego zszycia w miejscu, gdzie ma ujście do jamy brzusznej. Po zabiegu rana jest zszyta rozpuszczalnymi szwami. Drugą techniką jest metoda laparoskopowa. Polega ona na wprowadzeniu kamery poprzez pępek pacjenta. Następnie pod kontrolą obrazu z urządzenia chirurg dokonuje nakłucia skóry w okolicy pachwiny oraz zamknięcia worka przepuklinowego specjalistycznym szwem.
Przygotowanie do zabiegu
Wszelkich informacji na temat przygotowania do zabiegu udziela lekarz podczas obowiązkowej wizyty kwalifikacyjnej.
Rekonwalescencja
W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych zaleca się podawanie dziecku leków. W czasie zabiegu wykorzystywane są szwy rozpuszczalne, zatem pacjent nie wymaga dodatkowej wizyty po operacji. Opatrunek utrzymywany jest do 2 dni, w tym czasie należy unikać jego zamoczenia. Przez okres 1-2 tygodni dziecko powinno ograniczyć aktywność ruchową oraz pozycję siedzącą. Chłopcy powinni zrezygnować z jazdy na rowerze.