Rejestracja : 81 740 84 20, 22

Gab. Stomatologii: 81 740 84 21

ul. Onyksowa 12

20-582 Lublin

PN - PT 8:00 - 20:00

Sob. 8:00 - 14:00

Skleroterapia

Skleroterapia ( metoda piankowej obliteracji Tessariego)

Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie i znikanie. Zabieg poprzedzony jest badaniem USG metodą Dopplera, które wykonuje się w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych i (lub) odstrzałkowych. Wstrzyknięcie leku przeprowadzane jest za pomocą bardzo cienkich igieł, iniekcje  są niemal bezbolesne. Po wstrzyknięciu żyła obkurcza się, a jej podrażniona ściana włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie od kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności. Konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilkukrotnych sesji wstrzyknięć.

Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie kompresjoterapii. Po zabiegu założony zostaje opatrunek uciskowy w formie specjalnej pończochy samonośnej lub  bandaży. Potem należy spacerować przez około 10-15 minut. Nie wolno w tym czasie stać ani siedzieć. Opatrunek uciskowy należy utrzymywać bez przerwy od 5 do 14 dni – w zależności od zaleceń lekarza, również przez pierwsze doby także podczas snu.

Po zdjęciu opatrunku, noga nie wygląda najładniej. Chore naczynia to wyczuwalne ręką zgrubienia. Przy dotykaniu lekko bolą. Noga wzdłuż zamykanego naczynia jest koloru sinego, brązowego lub żółtego. Kostka może być spuchnięta. Zmiany te ustępują bez żadnej interwencji i nie pozostawiają żadnego śladu. Im szersze naczynie było usuwane, tym dłużej wchłaniają się ślady po zabiegu. Drobne pajączki znikają nawet po dwóch tygodniach. Zmiany towarzyszące zamykaniu najszerszych żył będą wchłaniane przez organizm nawet przez pół roku, wyjątkowo – jeszcze dłużej. Po zabiegu można chodzić do pracy, wypełniać swoje wszystkie obowiązki.

Następny zabieg można wykonać najszybciej po 2 tygodniach, ale nie ma przeszkód, by robić je rzadziej. Pacjentom średnio wystarczają 3-4 zabiegi dla osiągnięcia zadowalającego efektu.