Przepuklina pachwinowa to jedna z najczęściej występujących przepuklin zewnętrznych. Schorzenie to polega na wydostawaniu się narządów jamy brzusznej przez szczeliny w mięśniach lub więzadłach, co prowadzi do wyczuwalnego i widocznego wybrzuszenia.
Operacje przepukliny pachwinowej u dzieci odbywają się w ramach Chirurgii Jednego Dnia. Pacjent, po zabiegu, opuszcza szpital tego samego dnia. Ważne, aby noworodki miały ukończone minimum 3 miesiące przed operacją.
Stosuje się dwie metody:
Obie są wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.
1. Metoda tradycyjna – małe nacięcie w okolicy pachwiny, usunięcie worka przepuklinowego, a następnie jego zszycie.
2. Metoda laparoskopowa – wykorzystanie kamery wprowadzanej przez pępek i zamknięcie worka przepuklinowego za pomocą szwu.
Przed zabiegiem, lekarz udziela szczegółowych informacji na temat przygotowania do operacji podczas obowiązkowej wizyty kwalifikacyjnej. Warto skonsultować się z wybranym specjalistą w jednym z miast, aby upewnić się, że dziecko jest odpowiednio przygotowane do zabiegu.
Po zabiegu pacjent wraca do domu tego samego dnia. Szwy rozpuszczalne eliminują konieczność ponownej wizyty. Opatrunek utrzymuje się przez 2 dni, należy unikać jego zamoczenia. Przez 1-2 tygodnie po operacji zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej u dziecka, szczególnie jazdy na rowerze u chłopców.