Pacjenci decydujący się na zabieg plastyki powiek dolnych najczęściej borykają się z problemem opadania powieki, zwanej także ptozą. Innym wskazaniem do plastyki powiek jest wyraźnie widoczny nadmiar skóry w tych okolicach. Przez względy medyczne pacjenci kierowani są również na ten zabieg z powodu występowania przepukliny tłuszczowej pod oczami lub silnie rozbudowanego mięśnia okrężnego oka.
Opis zabiegu
Pacjent znieczulany jest miejscowo. Cały zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej lub skóry z okolicy pod oczami. W tym celu przewidziano dwie metody. Pierwszą z nich poprowadzić można z dostępu przezspojówkowego. Nie pozostawia ona blizn, jednak nie pozwala na usunięcie nadmiaru skóry. W przypadku tej metody założone zostają szwy wchłanialne na spojówkę. Druga technika polega na zrobieniu cięcia 1 mm poniżej rzęs. Istnieje wtedy możliwość wycięcia nadmiaru skórnego i wykonanie kantopeksji. Zakładane są szwy normalne.
Przygotowanie do zabiegu
Wszelkich informacji na temat przygotowania do zabiegu udziela lekarz podczas obowiązkowej wizyty kwalifikacyjnej.
Rekonwalescencja
W przypadku zastosowania obu metod hospitalizacja nie jest wymagana. Przy dostępie przezspojówkowym okres gojenia się rany wynosi 7 dni. Objawami pozabiegowymi będą podrażnienie i symptomy zapalenia spojówki. Przy drugiej metodzie czas rekonwalescencji wynosi około 14 dni. Szwy zdejmowane są 6 dni po zabiegu. Okres gojenia się ran, tak jak w poprzednim przypadku, wynosi 7 dni, jednak istnieje ryzyko pojawienia się zasinień, utrzymujących się do dwóch tygodni od zabiegu.