Zabieg rekonstrukcji piersi wykonuje się w celu korekty wad wrodzonych, następstw leczenia lub wypadków. Pacjentki mogą również poddać się operacji po mastektomii oraz w przypadku leczenia niedorozwoju i asymetrii piersi.
Opis zabiegu
Najprostszą metodą rekonstrukcji piersi jest wszczepienie implantów tak jak w klasycznym powiększeniu. Drugi sposób polega na rozciąganiu tkanek z użyciem ekspandera. Jest to napompowany solą fizjologiczną balon wszczepiany pod skórę. Stopniowo rozciąga on tkanki, przygotowując je do kolejnego etapu zabiegu. Trwa to kilka miesięcy oraz wymaga wizyt kontrolnych. Po tym czasie ekspander jest zamieniany na stałą, wewnętrzną protezę silikonową. Cały proces kończy zabieg rekonstrukcyjny brodawki sutkowej. Ostatnią metodą rekonstrukcji piersi jest zastosowanie tkanek własnych. Zabieg ten pozwala zrezygnować z wszczepiania implantów. Jednak wiąże się z dużą ingerencją w organizm oraz pozostawia trwałe ubytki w sąsiednich tkankach.
Przygotowanie do zabiegu
Wszelkich informacji na temat przygotowania do zabiegu udziela lekarz podczas obowiązkowej wizyty kwalifikacyjnej.
Rekonwalescencja
Po zabiegu rekonstrukcji piersi pacjentka musi ograniczyć poruszanie ręką po zoperowanej stronie ciała, a także wysiłek fizyczny. Przez pierwszych kilka miesięcy po operacji powinna nosić specjalistyczny biustonosz.